Twierdza Boyen - Sebastian Miernicki
Paweł Daniec wybiera się wraz ze znajomymi Czesiem i Piotrkiem na urlop do Rynu na żagle. Pan Tomasz zleca mu zbadanie przy okazji odkrycia w jeziorze Martiany samochodu osobowego z czasów drugiej wojny światowej ze szkieletami dwóch osób, które jechały najwyraźniej do kwatery Hitlera w Gierłoży. Pan Tomasz prosi Pawła o zaopiekowanie się siostrzenicą Zosią i siostrzeńcem Jackiem. Bazą wypadową staje się schronisko w giżyckiej Twierdzy Boyen. Na życzenie Pana Tomasza naszym bohaterom pomaga dyskretnie komandos Michał. Do akcji wkraczają też Jerzy Batura i podająca się za dziennikarkę Margaret Forest. Paweł może liczyć na pomoc dziennikarza z Olsztyna, Olbrzyma. Wszyscy poszukują dokumentów operacji „Walkiria”.



Floreny z Zalewa - Jerzy Szumski
Paweł Daniec odwiedzając w Sopocie znajomego antykwariusza jest świadkiem próby sprzedaży przez nieznajomego złotego florena z Zalewa. Dziwi się, sądził bowiem, że sprawa odkrytego w 1991 roku w Zalewie skarbu tych monet to już przeszłość. Paweł jedzie w ślad za nieznajomym do Zalewa, gdzie od poznanego przypadkiem młodzieńca i jego kolegi dowiaduje się o grupie kilku mężczyzn noszących na szyjach nacięte w różny sposób złote floreny. Okazuje się, że grupą kieruje z ukrycia Jerzy Batura. Daniec, podszywając się pod warszawskiego specjalistę od urządzeń alarmowych, przenika do gangu, który planuje włamanie do olsztyńskiego zamku...




Tajemnice warszawskich fortów - Tomasz Olszakowski

Departament Ochrony Zabytków odwiedza długoletni znajomy pana Tomasza, warszawski antykwariusz Antoni Biedermayer, przynosząc porcelanową różę. Okazuje się, że pewien młodzieniec sprzedaje takie róże w antykwariatach na warszawskiej Starówce. Zastawiona na niego pułapka nie przynosi powodzenia, młodzieniec znika bowiem w jakimś lochu. Pan Tomasz, Paweł Daniec i siostrzeniec Pana Samochodzika Jacek próbują odnaleźć piwnicę, z której mężczyzna ten brał sprzedawane przedmioty. Poszukiwania kierują się do fortów Cytadeli Warszawskiej.



Skarby wikingów - tom I: Na płytkiej wodzie - Arkadiusz Niemirski
Wobec trudności finansowych swojego departamentu pan Tromasz, za namową byłego zwierzchnika Jana Marczaka, przystaje na propozycję udziału w rejsie po Bałtyku w poszukiwaniu łodzi wikingów. Pan Samochodzik i Paweł Daniec wchodzą w skład załogi jachtu „Havamal” norweskiego kapitana Jorgena Jorgensena. Na jacht przedostaje się też potajemnie Zosia. Do poszukiwań dołącza też jacht „Conquistador” Karen Petersen i jej synów, Eryka i Stefana. Po kradzieży listu do pana Tomasza z ważną wiadomością dotyczącą rejsu, Pan Samochodzik schodzi na ląd i prowadzi śledztwo. Sprawą wraka jest zainteresowany także Jerzy Batura, który rok wcześniej penetrował te akweny.




Skarby wikingów - tom II: W objęciach Neptuna - Arkadiusz Niemirski
Operacja „Skarby wikingów” trwa nadal. Poszukiwania płetwonurka z klubu „Akwalung”, który rok wcześniej pracował dla Jerzego Batury, przynoszą zaskakujące rezultaty. Wreszcie „Havamal” znajduje na dnie Zatoki Gdańskiej wrak okrętu wikingów, a w nim pozłacaną oprawę księgi liturgicznej i skrzynię przypominającą trumnę. Przedmioty te okazują się być związane z osobą pewnego świętego. Pan Tomasz, Paweł Daniec demaskują poszukiwaczy z „Havamala” i współpracującego z nimi Baturę, a także uniemożliwiają zniszczenie zawartości trumny i przemyt skarbów z wraka.



Zaginiony pociąg - Tomasz Olszakowski
Pan Tomasz i Paweł Daniec otrzymują zadanie zajęcia się sprawą „złotego pociągu”, czyli transportu X-37, składającego się z 17 wagonów ze złotem z banków dolnośląskich, z wrocławskich sklepów jubilerskich i z depozytów królewieckich oraz ukraińskich o łącznej wartości 10 mld dolarów. Do tej pory zajmował się tym poszukiwacz Władysław Sobieradzki, którego nieobecność na zapowiedzianej wcześniej konferencji prasowej zaniepokoiła ministra. Pan Tomasz i Paweł jadą wraz z Zosią na Dolny Śląsk. Tam odnajdują Sobieradzkiego i dwóch członków jego grupy poszukiwaczy, zamkniętych w podziemnym lochu...