Karolinka z Gogolina - Bartłomiej Giziński
Nadchodzi maj, a Paweł Daniec po raz kolejny udaje się na maturę z historii, tym razem jako wizytator.  Po kilku dniach zostaje zaproszony  na konferencję folklorystyczną do Opola, na której ma wygłosić przemówienie. Zabiera ze sobą małego chłopca, Marcela, którym nieoczekiwanie musi się zaopiekować pod nieobecność jego rodziców. Na miejscu poznaje Helenę Krygier, która przyjechała wraz ze swoją wnuczką z Niemiec, aby przekazać na wystawę skrzynię wyprawną swojej babki, Karoliny Kleinert, bohaterki piosenki „Poszła Karolinka do Gogolina”. Podczas spotkania w teatrze okazuje się, że skrzynię skradziono, a Paweł postanawia pomóc kobiecie w jej poszukiwaniach,  jak i w odnalezieniu tajemniczego pierścionka Karoliny. Według ludowych podań kobieta miała otrzymać go od sołtysa Bzinicy Nowej, Fryderyka Karliczka, który był w niej zakochany. W trakcie poszukiwań na jaw wyjdą szczegóły ludowego romansu, a także okoliczności zaskakujących i smutnych losów Karolinki. Czy kradzież skrzyni i zaginięcie pierścionka mają coś wspólnego z jej śmiercią?

556

Rabusie w sanktuarium - Andrzej Irski
Włamywaczom nie udało się ukraść obrazu Matki Boskiej z sanktuarium w Studzienicznej koło Augustowa. Istnieje jednak obawa, że powrócą, zwłaszcza że działają na zlecenie zagranicznego kolekcjonera. Zmierzyć się z nimi i pokrzyżować ich plany ma Krzysztof Płatek, od niespełna miesiąca stażysta w Ministerstwie Kultury i Sztuki, podwładny Pawła Dańca. Po przyjeździe na Suwalszczyznę przekonuje się, że zadanie nie będzie łatwe, niemal natychmiast mimowolnie zostaje wciągnięty w konflikt pomiędzy miejscowym proboszczem a oficerem policji. W tle pojawia się Partyzant, sławny w okolicy dziwak. Nie brakuje też pięknych kobiet – blondynki zwanej Ale-Sandrą i tajemniczej Alicji. A rabusie nie próżnują. Czy Krzysztofowi uda się ocalić obraz?



Kosztowności rodu Paców - Bartłomiej Giziński
Pawłowi Dańcowi przydzielono na praktykę młodego i ambitnego studenta historii, Daniela. W tym samym czasie w Warszawie wybucha afera dotycząca odnalezionych w ścianie Belwederu klejnotów. Okazało się, że należą one do pierwszego właściciela rezydencji, kanclerza wielkiego litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca, który zmarł w tym budynku, pozostawiwszy rodzinną tajemnicę. Istnieje przypuszczenie, że przed śmiercią utworzył więcej skrytek, ulokowanych w swoich dobrach na Litwie, dlatego trop wiedzie do klasztoru kamedułów, który w XVII wieku został przez niego ufundowany. Po drodze na Litwę Daniec zabiera autostopowiczkę Lajlę, która zaintrygowana całą historią dołączy do poszukiwań. Na miejscu okazuje się, że nasi bohaterowie nie są jedynymi, którzy próbują rozwikłać tę zagadkę, gdyż przyjdzie im konkurować z bezwzględnymi Rosjanami oraz tajemniczą Marzeną  Nie obejdzie się bez porwań, dziwnych zdarzeń, a także dramatycznych momentów. Co przyniesie konfrontacja z przeciwnikami i czy uda się ocalić skarby przed rabunkiem?




Mysia Wieża w Kruszwicy - Paweł Wiliński
W połowie maja Pawła Dańca czeka sporo żmudnej papierkowej roboty. Na szczęście skierowani na praktyki do ministerstwa studenci Uniwersytetu Warszawskiego pomagają mu w błyskawicznym tempie przebrnąć przez dokumenty. Daniec planuje więc urlop, a za cel podróży po raz pierwszy obiera Kruszwicę. Dziwnym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie otrzymuje list od niejakiego Jerzego Dziobaka, który zaprasza go do kruszwickiego hotelu dla wygłoszenia prelekcji. Na miejscu okazuje się jednak, że do wykładu nie dojdzie, ale za to syn Dziobaka, Karol, w ramach przeprosin zaprasza Dańca na kolację do swojej willi. W trakcie wieczornej uczty w posiadłości Karola Dziobaka ma miejsce tragiczne wydarzenie, które sprawi, że Daniec rozpocznie kolejne, skomplikowane śledztwo. Pozna nie tylko sekrety rodziny Dziobaków, lecz dowie się także, jaką tajemnicę skrywa tytułowa Mysia Wieża oraz piękna Joanna, pasażerka jachtu „Kobyłka”.



Klątwa Jaćwingów - Andrzej Irski
Krzysztof Płatek nadal jest stażystą w Ministerstwie Kultury i Sztuki. W zastępstwie Pawła Dańca wyjeżdża jako konsultant historyczny na plan filmu „Klątwa Jaćwingów”. Już w drodze czekają go pierwsze perypetie. Atmosfera zagęszcza się po dotarciu na Suwalszczyznę. Ktoś pali nocami ogniska na Górze Zamkowej i niszczy stanowiska archeologiczne, dziwnie zachowują się niektórzy członkowie ekipy filmowej. Wiele wskazuje, że stawką w toczącej się grze jest legendarny skarb jaćwieskiego wodza Szurpy. Poszukiwano go bezskutecznie już od okresu międzywojennego. Krzysztofowi pomaga doktor Joanna Pakulska z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, do akcji włącza się też tajemniczy Czarny Jeździec na quadzie strzegący skarbu przed nielegalnymi nocnymi poszukiwaczami.




Bibliofilka z Inowrocławia - Paweł Wiliński
Na prośbę kolegi Paweł Daniec wyjeżdża do Inowrocławia, aby zaopiekować się jego schorowaną ciotką. Na miejscu detektyw-muzealnik zajmuje się nie tylko staruszką, lecz także miewa przeróżne, czasem niebezpieczne przygody... Bardzo pomaga mu poznana przypadkowo piękna Kama. Daniec dowiaduje się od niej o prawdopodobnym istnieniu zaginionego rękopisu znanego pisarza Stanisława Przybyszewskiego, a także odkrywa tajemnicze znalezisko z zagadkowymi dokumentami. Jak potoczą się losy Pawła Dańca na Kujawach i czy rozwinie się jego znajomość z Kamą?




     885