Pierwsza przygoda Pana Samochodzika - Zbigniew Nienacki

Dołączona do serii przygód Tomasza N.N. — Pana Samochodzika — książka opisująca jego podróż, jeszcze jako pracownika redakcji jednej z gazet, na Syberię w poszukiwaniu śladów żyjącego w XVII wieku Nicefora Czernichowskiego i twierdzy Ałbazin nad Amurem. Podróż pana Tomasza przez wielkie połacie Rosji wiąże się z historią skarbu ukrytego w Polsce w latach międzywojennych XX stulecia.
Wcześniej książka była wydana pt. „Pozwolenie na przywóz lwa".





Skarb Atanaryka - Zbigniew Nienacki
Tomasz N.N., student historii sztuki i pracownik redakcji jednej z gazet, bierze udział w odnalezieniu słynnego szczerozłotego skarbu króla Gotów, Atanaryka. W czasie wykopalisk archeologicznych Tomasz, jego brat Paweł i uczestnicy obozu naukowego przeżywają ciekawe przygody.







Święty Relikwiarz - Zbigniew Nienacki
Na Uroczysku, wysepce opodal kolegiaty w Łęczycy, archeolodzy badają prasłowiański kurhan. Tomasz N.N., student historii sztuki i pracownik redakcji jednej z gazet, dołącza do ekipy badawczej. W podziemnym korytarzu wiodącym z Uroczyska do kolegiaty uczeni odnajdują piękny relikwiarz z pierwszej połowy XIV wieku.
Wcześniej książka była wydana pt. „Uroczysko”.



Wyspa Złoczyńców - Zbigniew Nienacki
Zatrudniony w Ministerstwie Kultury i Sztuki pan Tomasz otrzymuje w spadku tajemniczy wehikuł wuja Stefana Gromiłły z Krakowa. To skrzyżowanie czółna z poczwarą okazuje się wielofunkcyjnym pojazdem, a tylko karoseria, a właściwie górna obudowa wozu, zrobiona „domowym sposobem”, szpeci ten pojazd, zaś jego posiadacza naraża na ironiczne docinki. Pan Samochodzik jedzie na urlop do Antoninowa nad Wisłą, gdzie na Wyspie Złoczyńców spotyka harcerzy z Zastępu Łuczników, uczestniczących w obozie ekspedycji antropologicznej. Poznaje m.in. Wilhelma Tella, Sokole Oko i  Wiewiórkę. Pana Tomasza interesują ukryte zbiory dziedzica Dunina. Badania antropologiczne przeplatają się z przygodami związanymi
z  poszukiwaniem ukrytych zbiorów dziedzica.


Templariusze - Zbigniew Nienacki
Wraz z harcerzami z Zastępu Łuczników pan Tomasz szuka skarbu templariuszy, który według doniesień prasowych znajduje się w Polsce. Wielki mistrz zakonu templariuszy, Jakub de Molay, przekazał wielkiemu mistrzowi Krzyżaków, Zygfrydowi von Feuchtwangenowi, w depozyt część skarbu swojego zakonu. Po przeniesieniu przez Krzyżaków swej stolicy z Wenecji do Malborka depozyt ten znalazł się na ziemiach polskich. Hasłem do poszukiwań jest zdanie „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”, wyryte na złotym krzyżu darowanym wielkiemu mistrzowi templariuszy przez wielkiego mistrza krzyżackiego. Poszukiwania są prowadzone w zamkach budowanych w Prusach przez Piotra z Awinionu.
Pan Tomasz poznaje konkurentów do skarbu - kapitana Petersena i jego córkę Karen.


Niesamowity dwór - Zbigniew Nienacki
Dyrektor Jan Marczak, zwierzchnik pana Tomasza, zleca mu wyjazd do Janówki, aby zinwentaryzował zbiory antykwariusza Joachima Czerskiego, które po jego śmierci przeszły wraz z tamtejszym dzie
więtnastowiecznym dworkiem na własność państwa, a także zorganizował tam muzeum i objął w nim stanowisko kustosza. Usiłując zgłębić tajemnicę dworku pan Tomasz musi zmierzyć się z Waldemarem Baturą, dawnym kolegą ze studiów, handlarzem antyków. Odkrycie, że dwór w Janówce był siedzibą loży masońskiej, której wyposażenie zachowało się w tajnej komnacie pod salą balową, jest dobrym otwarciem działalności muzeum we wspomnianym dworku.